Historia kawy

Historia kawy sięga prawdopodobnie I tysiąclecia przed naszą erą. Istnieje legenda o odkryciu kawy przez etiopskiego pasterza, który zauważył jak jego kozy są bardzo pobudzone po zjedzeniu magicznego owocu. Zdziwiony pasterz zaniósł owoc do mnicha, który przyrządził z niego wywar, wypił i poczuł przypływ sił. Odtąd kawę pito podczas ceremonii religijnych. Zebrane owoce gotowano z dodatkiem masła i soli. W XI wieku przywieziono kawę do Arabii z Etiopii, a dokładniej do Persji i można powiedzieć, że jest to początek kultury picia tego napoju. To właśnie tam odkryto metodę uzyskującą aromatyczny smak. Z czasem powstawały pierwsze kawiarnie. Do dzisiaj nazywa się ten wspaniały napój ,,arabskim winem''. Kilka wieków później jemeński port Mokka, stał się dużym ośrodkiem handlu ziarnami tej rośliny i dzięki temu znana nam jest kawa pod nazwą mokka.

W Europie kawa pojawiła się dzięki kupcom z Wenecji i była towarem bardzo luksusowym. Kawa stawała się coraz bardziej popularna i dostępna choć początkowo była napojem dla elit. Przez jakiś czas aromatyczny napój był zakazany przez papieża Klemensa VIII przez jego wątpliwy czarny kolor, przez to dzisiaj spotykamy się z nazwą mała czarna. Koniec końców papież zmienił zdanie i zezwolił na picie ,,pogańskiego'' napoju i w wieku XVI otwarto pierwsze kawiarnie we Włoszech, Anglii, a nawet w Bostonie w Ameryce Północnej. Arabowie trzymali w tajemnicy miejsca gdzie uprawiali kawę. Jedna z historii opowiada o tym, jak Holendrzy wykradli z portu sadzonki kawy i zasadzili w swoich koloniach. Uprawa kawy bardzo napędzała gospodarkę, każde imperium chciało mieć swoją plantację w kolonii. Obecnie jednym z najbardziej znanych miejsc uprawy kawy jest wyspa Java, która posiada doskonałe warunki klimatyczne do uprawy wysokogatunkowych ziaren.

Kawa w Polsce pojawiła się po raz pierwszy w Gdańsku dzięki tureckim kupcom i tam też otwarto pierwszą kawiarnię. Wiadomo, że jej miłośnikami byli Jan III Sobieski oraz Bohdan Chmielnicki. Najbardziej popularną kawą pitą przez Polaków była kawa podawana z tłustą śmietanką.

Dzięki zawartości kofeiny kawa pełni rolę stymulującą, pobudza organizm, zwiększa sprawność myślenia, znosi zmęczenie psychiczne i fizyczne. Od momentu odkrycia, kawa odgrywała szczególną rolę kulturową i zawsze skupiała wokół siebie ludzi. Dzisiaj kawa należy do najbardziej popularnej i rozpowszechnionej legalnej używki. Jest najczęściej kupowanym i sprzedawanym towarem na świecie, a zwyczaj jej picia jest nieustannie rozpowszechniany.
zasoby wodnej pitnej