Dzierżawa wynajem ekspresów do kawy
Najpopularniejsze mity o kawie

5 mitów o kawie, które warto znać

5 najpopularniejszych mitów o kawie
Przedstawiamy najpopularniejsze mity o kawie:

1. Kawa uzależnia
Kawa nie jest uznawana za uzależniającą przez większość specjalistów. Przez niektórych ludzi jest za taką uznawana, ponieważ z czasem pobudzenie centralnego układu nerwowego przez kofeinę może się zmniejszyć. Nie jest to jednak zależność, jaka łączy nas na przykład z alkoholem bądź narkotykami, które rujnują nasze funkcjonowanie społeczne, finansowe czy emocjonalne. Również jeżeli chodzi o skutki odstawienia kawy, to są one zupełnie inne niż w przypadku uzależnienia. Po jej odstawieniu mogą wystąpić takie objawy jak ból głowy, problemy z koncentracją lub ogólne rozdrażnienie, jednak nie utrzymują się one dłużej niż dwie doby.

2. Kawa wywołuje choroby
Badania pokazują, że picie jednej filiżanki kawy dziennie nie ma żadnych negatywnych skutków zdrowotnych. Choroby serca czy podwyższony cholesterol nie mają żadnego powiązania z umiarkowanym piciem kawy według większości przeprowadzonych badań. Istnieją wręcz badania, które wskazują, iż osoby pijące codziennie kawę są rzadziej hospitalizowane. Badania te przeprowadziła Kaiser Permanente.

3. Najlepsza kawa pochodzi z Włoch
Niestety, ale jest to fizycznie niemożliwe, ponieważ kawa we Włoszech, ze względu na niesprzyjające jej warunki, nie jest uprawiana. Pod pojęciem „włoska kawa" ukrywa się kompozycja różnych ziaren, które zazwyczaj są mocno palone. We Włoszech znajduje się wiele palarni, które produkują wyśmienitą kawę, jednak ziarna, z których jest ona produkowana pochodzą z innych krajów. Niemniej kawę Lavazza czy kawę Bialetti najczęściej określamy mianem włoskiej kawy.

4. Kawa pomaga na niepożądane skutki spożywania alkoholu
Kawa nie tylko nie pomaga w leczeniu kaca, a wręcz może go powiększyć. Kawa sprzyja odwodnieniu oraz wypłukuje magnez oraz inne cenne minerały, które są niezbędne do regeneracji organizmu.

5. Kawa ciemniej palona ma większą zawartość kofeiny od jasno palonej
Sposób, w jaki kawa jest palona nie ma żadnego wpływu na zawartość kofeiny. Dłuższe palenie kawy czyni kawę „mocniejszą", bardziej wyrazistą w smaku, jednak nie skutkuje zmianą zawartości kofeiny.